
S první přednáškou vystoupil Ing. Jan Drbohlav, CSc. z VÚM s.r.o a její název byl Výroba agrogelů s využitím kyselé syrovátky a odpadů ze zpracování syrovátky membránovými procesy. Přednáška informovala posluchače o nových směrech využití odpadu kyselé syrovátky pro agrogely a xerogely, které vážou vodu a mohou tak při aplikaci pro pěstování rostlin udržet vodu v půdě a rostliny pak lépe rostou i v podmínkách omezených dešťový ch srážek.
S další přednáškou vystoupil Ing. Marek Šír, Ph.D. z ÚCHOP a její téma bylo Dealkoholizace nápojů pomocí membránových separačních procesů. Přednáška se zaměřila na výsledky membránové destilace modelové směsi etanolu a destilované vody a cílem těchto experimentů je využití membránové destilace pro snížení obsahu etanolu v pivu a vínu. V diskusi k tomuto tématu bylo poukázáno na to, že zásadním problémem při dealkoholizaci piva a vína je zachování senzorických vlastností vína i piva.
Další zajímavou přednáškou byla práce Možnosti omezení foulingu při ultrafiltraci mléka a syrovátky, s níž vystoupil doc. Ing. Ladislav Čurda, CSc. z Ústavu mléka, tuků a kosmetiky VŠCHT Praha. Ultrafiltrace je nejvíce využívaným membránovým procesem při zpracování syrovátky, příp. mléka. Zanášení membrán je při cross-flow filtraci omezováno rychlým prouděním separovaného roztoku nad membránou. V příspěvku byl podán přehled dynamických filtračních systémů, které jsou dalším možným řešením foulingu. Byly rovněž uvedeny příklady aplikace rotačních a vibračních membrán.
Z účasti na workshopu se omluvil zástupce společnosti ASIO, který měl plánovanou přednášku s názvem Recyklace a úprava vod s využitím membránových procesů. V této práci byly představeny výsledky recyklace odpadních vod z automobilového průmyslu.
Další přednáškou tak byla práce Ing. Jakuba Petera, Ph.D. z ÚMCH AV ČR a CZEMP,z.s. s názvem Technologické cestovní mapy a jejich využití v průmyslu. Tato práce vznikla v rámci projektu Membrány pro život (MEM4LIFE) CZ.01.1.02/0.0/0.0/17_105/0018786. Cestovní mapa byla zaměřena zejména na lepší využívání odpadních vod, zejména komunálních, ale i technologických odpadních vod z průmyslových podniků.
Účastníkům workshopu byl předán sborník přednášek, jehož vytištění bylo zajištěno spoluprací CZEMP a České technologické platformy pro potraviny při PK ČR. Sborník má přidělena tato ISBN čísla – za Czemp ISBN 978-80-907673-9-3 a za ČTPP ISBN 978-80-88019-49-7. V elektronické podobě lze o sborník požádat na adrese info@czemp.cz.
Přidat komentář