Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je největší vzdělávací institucí svého druhu ve střední a východní Evropě. Navazuje na více než 200-letou tradici výuky technické chemie v Čechách, která v kombinaci s progresivními studijními obory a mezinárodním renomé otevírá každému studentovi přístup ke špičkovým technologiím, možnostem zahraničních stáží a je následně dobrou vstupenkou k perspektivnímu, prestižnímu a nadprůměrně finančně ohodnocenému uplatnění v technické, výzkumné i manažerské sféře v České republice i v zahraničí. VŠCHT Praha je veřejnou univerzitní vysokou školou se samosprávnou působností, akademickými svobodami a právy, které určuje zákon o vysokých školách a upřesňuje statut VŠCHT Praha.
VŠCHT Praha se člení na:
• Fakultu chemické technologie (FCHT)
• Fakultu technologie ochrany prostředí (FTOP)
• Fakultu potravinářské a biochemické technologie (FPBT)
• Fakultu chemicko-inženýrskou (FCHI)
Od akademického roku 2004/2005 přešly fakulty VŠCHT Praha na systém strukturovaného studia. Uchazeči jsou přijímáni ke studiu v tříletých bakalářských studijních programech. Absolventi těchto bakalářských studijních programů se mohou hlásit ke studiu ve dvouletých navazujících magisterských studijních programech.
Kromě výuky technické chemie je VŠCHT Praha rovněž významným vědecko-výzkumným centrem. Patří mezi nejvýkonnější vysoké školy v oblasti vědy a výzkumu v České republice. Tato skutečnost spočívá především v silném badatelským zázemí, přístupu k aktuálním databázím a informacím z celého světa, v širokém zapojení do mezinárodní spolupráce i v nepřehlédnutelném potenciálu studentů doktorského studia i talentovaných studentů magisterského studia.
VŠCHT Praha se dlouhodobě profiluje jako výzkumná univerzita. Z hlediska dosažených výsledků základního a aplikovaného výzkumu podle hodnocení Rady vlády pro vědu a výzkum, vztažených k počtu akademických pracovníků či doktorandů je dlouhodobě nejlepší veřejnou vysokou školou v České republice. Objem finančních prostředků spojených s vědeckými a výzkumnými aktivitami představuje více než 50 % celkového ročního rozpočtu VŠCHT Praha.
VŠCHT Praha má dlouholetou zkušenost ve spolupráci s průmyslovými podniky na inovačních programech a transferu technologií.
Základní směry výzkumné činnosti jsou dány výzkumnými prioritami opírajícími se především o cíle řešení výzkumných záměrů a jsou zaměřeny na oblast chemie a chemické technologie, materiálového inženýrství, potravinářství, biotechnologie, biochemie, mikrobiologie, genetiky, technologie pro ochranu životního prostředí, chemického a procesního inženýrství a ekonomiky, a to zejména na:
• katalytické procesy v chemii a chemické technologii,
• přípravu a výzkum funkčních materiálů a materiálových technologií s využitím mikro- a nanoskopických metod,
• moderní způsoby zpracování a využití paliv,
• moderní technologie úpravy vod a zpracování odpadů,
• progresivní potravinářské a biochemické technologie, kvalitu a bezpečnost potravin,
• reakčně-transportní chemicko-inženýrské systémy a jejich dynamické chování, modelování a řízení chemických a biotechnologických procesů,
• fyzikálně-chemické metody analýzy a popisu chemických systémů a biosystémů.
V současné době se akademičtí pracovníci a studenti VŠCHT Praha podílejí na řešení více než 250 projektů výzkumu a vývoje, včetně 9 prestižních projektů tzv. výzkumných center a 35 zahraničních projektů financovaných z prostředků Evropské unie – 6. a 7. Rámcový program. Úspěšnost při získávání účelových prostředků na výzkum a vývoj dlouhodobě dosahuje 30 %.
VŠCHT Praha je zapojena do evropského výzkumného prostoru a zejména v oblasti geneticky modifikovaných mikroorganismů, kvality a bezpečnosti potravin, chemického inženýrství (chemické robotiky), alternativních zdrojů energie a membránových procesů.