Ústav makromolekulární chemie AV ČR je pracovištěm Akademie věd České republiky s padesátiletou tradicí. Vědecká oddělení ústavu při řešení projektů navazují na dosavadní výsledky badatelského výzkumu a jejich převedení do aplikačních výstupů v několika směrech lidské činnosti. Výzkumné skupiny řeší projekty v rámci vědeckého záměru pracoviště a jsou zapojeny do široké grantové spolupráce tuzemské i mezinárodní. Ústav, resp. jeho pracovníci jsou řešiteli a spoluřešiteli řady projektů podporovaných tuzemskými grantovými agenturami i projektů evropského formátu v rámci evropských FP6 a FP7, projektů NATO a dvoustranných dohod na vládní úrovni. Nedílnou součástí odborných aktivit je výchova mladých specialistů v rámci kooperace s vysokými školami formou přednášek a seminářů pro posluchače základního studia a především zajištěním postgraduálního doktorského studia.
Ústav makromolekulární chemie AV ČR se zabývá základním, orientovaným a aplikovaným výzkumem v chemii a fyzice polymerů. Tento výzkum zahrnuje tři hlavní oblasti:
• biomakromolekulární systémy,
• dynamika a samoorganizace molekulárních a nadmolekulárních polymerních útvarů,
• příprava, charakterizace a využití nových polymerních systémů s řízenou strukturou a vlastnostmi.
Problematika membrán má v ústavu již cca třicetiletou historii a oddělení polymerních membrán, spadající do třetí výše zmiňované oblasti, má tuzemské i mezinárodní zkušenosti v řešení výzkumných projektů i zavádění výsledků do aplikační praxe. Výzkumné programy se nyní soustřeďují na membrány pro energetické účely a membránové procesy v ochraně životního prostředí a technologiích obnovitelných zdrojů.
Základním směrem technologického výzkumu je studium vztahů mezi strukturou a fyzikálními vlastnostmi připravených materiálů se zaměřením na řešení úkolů úzce vázaných na kvalitu separační charakteristiky membrány a zároveň vyžadujících znalost technologie zvolené membránové separace i dělené soustavy. Pozornost je soustředěna zejména na elektrodialýzu, elektroforézu, elektrodeionizaci, membránovou elektrolýzu vody, separaci plynů, na návrhy a vývoj membránových modulů pro separaci plynů a základní procesní výpočty technologie jejich separace.