Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO (HGF) je moderní fakultou, ve které se zcela unikátním způsobem propojují přírodovědné disciplíny s technickými a ekonomickými obory.
Její historie sahá až do roku 1716, kdy byla v Jáchymově založena nejstarší báňská škola. V průběhu staletí se pak měnily forma a délka výuky, působiště výukových institucí i organizační podoba báňského školství. Poslední významnou změnou lokalizace byl přesun Vysoké školy báňské do Ostravy v roce 1945, po kterém v padesátých letech minulého století následovalo dělení školy na fakulty. Současná Hornicko-geologická fakulta vznikla v roce 1959 spojením samostatné Hornické fakulty a Geologické fakulty.
HGF v rámci prezenčního nebo kombinovaného studia v současné době nabízí více než 25 studijních oborů, které se specializují na životní prostředí, geologii, geodézii, biotechnologie, geovědní a montánní turismus, hornické inženýrství, geoinformatiku, ekonomiku, automatizace a řízení v oblasti surovin. Je nutno zdůraznit, že HGF VŠB-TUO jako jediná fakulta v rámci České republiky umožňuje vysokoškolské studium vybraných hornických oborů. Hornické inženýrství v rámci celkového objemu studijních oborů zaujímá asi 5 %.
Hornicko-geologická fakulta, VŠB-TUO, je fakulta technicko-ekonomického zaměření, jejímž základním úkolem je:
- poskytovat vysokoškolské vzdělání včetně nabídky celoživotního vzdělání,
- rozvíjet výzkum a vývoj,
- rozvíjet spolupráci s praxí.
Jsme živou laboratoří, kde získané poznatky rozvíjíme a podrobujeme zkoumání pro použití v praxi.
Pracovníci fakulty jsou dlouhodobě zapojeni do řešení a spolupráce řady projektů, na kterých spolupracují jak s národními, tak i mezinárodními institucemi a podniky ze státní i soukromé sféry.
Dlouhodobě se rovněž snažíme spolupracovat se středními školami, pro které nabízíme celou řadu edukačních aktivit.