Czemp

Česká membránová platforma
EUROMEMBRANE 2024EUROMEMBRANE 2024 - 2Publikace CZEMPZařízeníPlochaMembrána

MEMPROPO 2023 proběhlo na VŠB-TUO

12. říjen 2023 - 16:20 -- czemp
Kategorie článku: 

Workshop Membránové procesy v potravinářství MEMPROPO 2023 se letos konal 10. října 2023 na VŠB-TU v Ostravě. Zúčastnilo se ho celkem více jak dvacet zájemců z řad vysokých škol i průmyslových podniků v oboru membránových technologií.

V rámci programu vystoupil Ing. Jan Drbohlav CSc. z Výzkumného ústavu mlékárenského s.r.o.  s prezentací „Membránové procesy a jejich výzkum využití v mlékárenském průmyslu“. Zásadním výsledkem využití syrovátky se podle této prezentace jeví výroba xerogelu s obsahem syrovátky, který je možné využít jako přísadu do půd při pěstování zeleniny či jako přídavku do půd při hnojení polí.

Ing. Jaroslav Lev, Ph.D. ze společnosti ASIO TECH s.r.o. vystoupil s prezentací „Recyklace a úprava vod s využitím membránových procesů“. Jeho přednáška ukázala na možnosti využití membránových technologií při čištění odpadních vod z klasických komunálních čistíren odpadních vod. Vyčištěnou odpadní vodu z komunálních čistíren lze využít s výhodou pro zemědělské závlahy. Tato technologie je tak schopna využít vodu, která by jinak bez užitku skončila ve vodotečích. 

Ing. Marek Šír, Ph.D. z VŠCHT Praha představil ve své přednášce „Odstraňování etanolu z vodných roztoků pomocí membránové destilace – poloprovozní testy“ možnosti dealkoholizace vína a piva metodou membránové destilace. V příspěvku byly popsány hlavní technologické parametry zahrnující permeační výkon, energetickou účinnost a separační účinnost. Od poloprovozních testů s roztoky etanolu ve vodě je plánován přechod na membránovou destilaci piva i vína s cílem nastavit podmínky membránové destilace tak, aby byly zachovány chuťové vlastnosti piva i vína.

Na závěr wrokshopu vystoupil Ing. Jan Bartoň, CSc. z České membránové platformy, z.s., s příspěvkem „Membrány v digitální a zelené transformaci průmyslu“.  Byl představen projekt, který byl podán v rámci výzvy OP TAK „Spolupráce“. Projekt zahrnuje podporu spolupráce mezi výzkumnými organizacemi (vysokými školami a pracovišti Akademie věd ČR) a podnikatelskými subjekty, členy i nečleny CZEMP.  Podporuje i spolupráci s Evropskou membránovou společností, jejímž vrcholem bude uspořádání světově významné konference EUROMEMBRANE 2024 v září 2024 v Praze v Kongresovém centru Praha.

Po každé prezentaci proběhla krátká diskuse, v níž se posluchači dotazovali na některé výsledky prezentovaných prací. V rámci workshopu bylo zajištěno občerstvení účastníků workshopu. V této souvislosti bychom velmi rádi poděkovali za pomoc s pořadatelstvím workshopu Ing. Petře Malíkové, Ph.D., která zastupuje VŠB-TUO v České membránové platformě a díky níž vše proběhlo na jedničku. S pozitivními ohlasy se workshop setkal i mezi účastníky.

Fotogalerie

Přidat komentář

Filtrované HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Tento test má za úkol vyzkoušet zda jste skutečný uživatel a zabránit spamovacím robotům v jejich aktivitě.

Kontakt

Fakturační údaje:

Česká membránová platforma, z.s.
Mánesova 1580
470 01 Česká Lípa

IČ: 22688218
DIČ: CZ22688218

tel. +420 724 959 544
e-mail: info(z)czemp.cz

...