Czemp

Česká membránová platforma
EUROMEMBRANE 2024EUROMEMBRANE 2024 - 2Publikace CZEMPZařízeníPlochaMembrána

Membránové procesy budí pozornost

21. prosinec 2012 - 13:36 -- czemp
Kategorie článku: 

Zájemci o chemii z řad studentů, pedagogů a laické veřejnosti se zúčastnili informačního semináře, který v rámci projektu ARoMem uspořádala Česká membránová platforma dne 13. 12. 2012 ve Stráži pod Ralskem.

Seminář se konal v prostorách společnosti MemBrain s.r.o., která je výzkumnou, inženýrsko-technologickou společností, zaměřující svou činnost na základní a aplikovaný výzkum a další inovační aktivity v oblasti membránových procesů (MP) a zejména na přenos poznatků vědeckého výzkumu do komerční praxe. Hlavním oborem činnosti jsou membránové separační procesy (elektrodialýza, elektrodeionizace, membránová elektrolýza, reverzní osmóza, mikrofiltrace, ultrafiltrace, nanofiltrace) i s potřebnými předúpravami (oxidace, redukce, iontová výměna, filtrace, flotace, flokulace, sedimentace).
Historii a aktuální využívání membránových procesů účastníkům přiblížil v zajímavé přednášce doc. Ing. Milan Šípek, CSc. z ústavu fyzikální chemie VŠCHT Praha. Membránové procesy jsou oborem, jehož rozvoj je podmíněn rozvojem jiných průmyslových odvětví. Kupříkladu rozvoj elektrotechnického průmyslu v minulém století byl podmíněn vývojem reverzně osmotické technologie získání ultračisté vody. Použití MP při odsolování mořské vody bude v budoucnu řešit problém nedostatku pitné vody.
Část semináře byla věnována praktickým ukázkám chemických pokusů představených Bc. Markem Lančem a Ing. Kryštofem Pilnáčkem z VŠCHT Praha a panem Petrem Kolářem ze společnosti MemBrain. Pan Kolář vysvětlil a na praktické ukázce předvedl fungovaní laboratorní jednotky pro elektrodialýzu. Velký zájem u studentů vzbudily pokusy s kapalným dusíkem a to zejména výroba zmrzliny, pozornost byla věnovaná komplexní přeměně jednotlivých forem energie, solární energie byla pomocí fotovoltaických článků převedena na energii elektrickou. Této energie bylo využito k elektrolýze vody na vodík a dusík, což prezentuje jeden z mnoha možných způsobů jak ukládat přebytečnou elektrickou energii při jejím nadbytku. Tato chemická energie byla následně využita pomocí palivového článku H2/O2, přeměněna na elektrickou energii a ta využita k pohonu elektromotorku s vrtulkou.
Účastníci měli možnost prohlédnout si výrobní prostory společnosti MEGA a.s., která je jediným výrobcem heterogenních iontovýměnných membrán v ČR a je významným zaměstnavatelem v regionu, což je pro studenty maturitních ročníků zvlášť zajímavé.
Závěrem vyslechli přítomní krátké představení praktických aplikací MP v různých průmyslových oblastech jako například vinařství, mlékárenský průmysl a energetika.

Reportáž k semináři byla zveřejněna v Českolipském deníku.
 

Kontakt

Fakturační údaje:

Česká membránová platforma, z.s.
Mánesova 1580
470 01 Česká Lípa

IČ: 22688218
DIČ: CZ22688218

tel. +420 724 959 544
e-mail: info(z)czemp.cz

...